حضور جناب اقای دکتر علی پور و اقای دکتر صفاری نیا در برنامه چشم شب روشن شبکه چهار سیمای جمهوری اسلامی ایران با موضوع اهمیت روانشناسی سلامت interview

جناب آقای دکتر علیپور رئیس انجمن روانشناسی سلامت به عنوان مهمان به همراه جناب آقای دکتر صفاری نیا بعنوان کارشناس تخصصی برنامه در روز یکشنبه مورخ ۲۱/۹/۹۵ بعنوان مهمان در برنامه چشم شب روشن که از شبکه چهار سیما پخش می شود حضور داشته و درباره اهمیت موضوع رواشناسی سلامت به بحث و گفتگو پرداختند .

3interview1

آقای دکتر علیپور در این گفتگو به ضرورت توجه به موضوع سلامتی پرداخته  و در خصوص نقش روانشناسی سلامت در بیماریها توضیحاتی ارائه نمودند ایشان در ادامه بحث فرمودند :

رئیس هییت مدیره شرکت رواشناسی نگرش چهار هدف روانشناسی سلامت را این چنین توصیف نمودند : نخستین هدف، ارتقاء و حفظ سلامت است. روانشناسان موضوع‌هایی از قبیل سیگار کشیدن، استفاده از کمربند ایمنی در هنگام رانندگی، مصرف مشروبات الکلی، و پایبندی به رژیم‌های غذایی خاص را بررسی می‌کنند. در نتیجه، روانشناسان سلامت می‌توانند در طرح‌ریزی برنامه‌های آموزشی در دانشکده‌های بهداشت، و رسانه‌های گروهی در جهت تشویق شیوه زندگی و رفتارهای سالم، فعالیت کنند.  دومین هدف، شامل پیشگیری و درمان بیماری است. کاربرد اصول روانشناسی، به گونه‌ای مؤثر به پیشگیری ار بیماری‌هایی، مانند کاستن از فشار خون بالا، و در نتیجه کاهش خطر بیماری قلبی و سکته مغزی، کمک کرده است. روانشناسانی که آموزش بالینی دیده‌اند، می‌توانند به بیماران مبتلا به بیماری‌های شدید کمک کنند تا با شرایط فعلی خود، یا با برنامه‌های توان‌بخشی و نیز برنامه‌های کاهش فعالیت‌های شغلی جنسی خویش، سازگاری پیدا کنند.

2interview1

در ادامه

آقای دکتر صفاری نیا نیز بعنوان کارشناس تخصصی برنامه در ادامه به نقش روانشناسی مثبت و همچنین  تاثیر افکار مثبت در حیطه سلامتی پرداختند که در ادامه بحث آقای دکتر علیپور با اشاره به اهمیت داشتن مولفه های امید ، شادکامی و نگاه مثبت به زندگی یادآور شدند که افرادی که امید بیشتری در زندگی دارند می توانند طول عمر بیشتری داشته باشند. ایشان اضافه نمودند متاسفانه در ایران با توجه به آمارهای اعلام شده نرخ امید به زندگی و شادکامی بسیار پایین بوده و نیاز است با آموزشهای لازم به کودکان و خانواده  نسبت به اصلاح شیوه زندگی در افراد اقداماتی صورت پذیرد .بررسی جایگاه روانشناسی سلامت و نقش پر اهمیت آن در درمان بیماریهای خاص و مزمن یکی دیگر از موضوعاتی بود که در برنامه فوق مورد بحث و گفتگو قرار گرفت و در ادامه آقای دکتر صفاری نیا اشاره فرمودند که با توجه به موضوع سلامت روان و نیازهایی که در این حیطه احساس می شود به همراه تعدادی از اساتید برجسته رشته روانشناسی پیشنهادی در خصوص راه اندازی معاونت سلامت روان به ریاست محترم جمهور ارائه نموده اند .

در پایان برنامه ضمن جمع بندی مباحث مطرح شده با توجه به ضرورت و اهمیت موضوع سلامت و همچنین درخواست گسترده بینندگان  پیشنهاد گردید این بحث در جلسات آتی با حضور اساتید این رشته  ادامه پیدا کند .صرف گفتن اینکه “فست فود بد است” برای رفتار سالم تر کافی نیست. گاهی افراد باید خیلی بیش تر از این آموزش ببینند. گاهی الگوهای دیگری در موضوع مداخله می کند. بعضی اوقات افراد به خوردن هیجانی روی می آورند. مجموعه ای از عوامل پیچیده دست به دست هم می دهد و یک رفتار سالم یا ناسالم شکل می گیرد. اگر فردی یا سازمانی دغدغه تغییر این رفتارها را دارد، احتمالا باید دانش نسبتا کاملی از این عوامل داشته باشد. در حال حاضر بخش وسیعی از پژوهشگران روانشناسی سلامت به دنبال به دست آوردن این دانش اند. و شخصا برای من این حوزه محبوب ترین حوزه روانشناسی سلامت است. از کنار دو حوزه دیگر سریع تر می گذریم: بیمارشدن و تجربه بیماری. نه تنها مهم است بدانیم عوامل روانی در ابتلای ما به بیماری ها چه نقشی دارند (بیمار شدن)، بلکه هنگامی که افراد به یک بیماری جسمی مبتلا می شوند نیز، عوامل روانی در تجربه آن ها و نحوه کنارآمدن آن ها با بیماری مؤثر اند و در سطحی وسیع تر می توانند در کنار تیم پزشکی در فرایند درمان یا همکاری با تیم پزشکی نیز مؤثر باشند. و فراتر از آن صرف نظر از بیمار، باورها، نگرش ها، و بازخوردهای همراهان و خویشاوندان بیمار چگونه شکل می گیرند و چه اثری بر آن ها یا بیمار دارند. مثلا اگرچه عامل اصلی سرماخوردگی گروهی از ویروس ها است و با رعایت های بهداشتی تا حدود زیادی می توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد، اما پژوهش ها نشان داده اند هنگامی که واقعا عفونت به ویروس برای افراد اتفاق می افتد، از بین افراد آلوده، افرادی که استرس بیش تری را تجربه می کنند بیش تر علائم بالینی بیماری را نشان می دهند.